Jmeno:Stanislav
Přijmeni:______
Bydlište:Ostrava
ICQ:450520233
Steam:Mám
Aktivni hranii:2-3roky
Oblibeny gun:m4,aK,AWP..:))

Jsi...

Žena (55 | 49%)
Muž (57 | 51%)
 
 
 
 

Delta Force: Black Hawk Down

Delta Force: Black Hawk Down

Hra je inspirována událostmi z roku 1993 v Somálsku, a tak se řadí do trojice děl, která o nich pojednává. Dalším členem týmu je stejnojmenný film od Ridleyho Scotta a kniha od Marka Bowdena.
___________________________________________________________________________
Jedna z proslulých bojových akcí Delty byla operace Gothic Serpent v Mogadišu (Somálsko) v roce 1993. Zde byla jednotka Delta Force nasazena spolu s americkými Rangers a 160th SOAR. Úkolem akce bylo zatknout vůdce nejsilnějšího klanu Mohameda Farrah Aidida. Akce trvala šest týdnů a skončila neúspěchem, když při pokusu o zatčení dvou vysoce postavených členů klanu narazily americké síly na příliš velký odpor místní milice i drtivé většiny obyvatelstva. O život tehdy přišlo 19 amerických vojáků, z toho 6 členů jednotky Delta. Wikipedie - otevřená encyklopedie (cs)

Toliko k historickému pozadí Delta Force: Black Hawk Down. To je zároveň vysvětlením/důvodem, proč zrovna čtete dojmy ze hry, která svou kvalitou patří spíše mezi ty průměrné tituly (průměrné je i vizuální zpracování - datum vydání 2003 => žádné grafické orgie). Považuji totiž za přínosné, když má PC hra oporu v reálných událostech a nejde pouze o čísi fantasii. Nemůžeme zpochybňovat přínos (byť jde víc o zábavu, než o exaktní historické reálie) her jako Age of Empires, Pharaoh, Emperor: Rise of the Middle Kingdom či snad Césara nebo Civilizace, které mnohým hráčům rozšířily historické obzory víc, než pouhé dvě hodiny Dějepisu týdně ve škole a vezmeme-li v úvahu skutečnost, že na mnohých osmiletých gymnáziích se studenti dvakrát dostávají k II. světové válce a (v lepším případě) poválečnému uspořádání Československa, je každá informace o novodobých dějinách vítaná.

Delta Force: BHD sice není typickou „historickou“ záležitostí, ale je rozhodně lepší, než akce z prostředí vesmíru. Díky této hře mají hráči šanci dozvědět se, že existovala jakási akce Obnovená Naděje z roku 1993 prováděná v Somálsku, což ty zvědavější možná přiměje k vyhledání dalších informací o konfliktu.

Od prvních chvil strávených s Delta Force: Black Hawk Down je jasné, že nejde o simulátor práce speciálních jednotek. Tohle zkrátka není žádný SWAT, Full Spectrum Warrior, či nedej Bože Rainbow Six! Proto nehledejte vyčerpávající brífinky, taktické nákresy, plánování tras pohybu a hledání nejvhodnějších palebných postavení nebo snad využití informací ze satelitů a kooperace s předsunutými průzkumnými jednotkami. Na tohle se tu nehraje! Připravte se na oddechovou akci, která jen lehce naťukne, jak to asi (velmi zhruba) vypadá, jste-li členem speciální vojenské jednotky. Žádné namáhání mozkových závitů - užívejte si procházek v přírodě či městských zástavbách a střílejte vše, co nemá uniformu podobné té vaší a zároveň na vás míří AK-47 nebo RPG (jiné zbraně v Delta Force: BHD povstalci jednoduše neuznávají).

Ačkoliv se váš herní postup dá v průběhu misí ukládat jenom několikrát, nejedná se o překážku v hratelnosti. Ve většině případů ani nepocítíte nutnost ukládat pozici, jelikož padnout smrtí chrabrých můžete jenom tehdy, když budete sami chtít. Somálci jsou dobří střelci, ale jen v případech, kdy nestřílejí na vás. Máte mnohem větší šanci zemřít kvůli odražené kulce, než přímému zásahu hulákajícího ozbrojence v potrhaných kalhotách. Z tohoto odstavce, doufám, jasně vyplývá, že vámi volená obtížnost hry by neměla klesnout pod Střední.

Ve hře je hodně patrný rozdíl mezi dobře vycvičenými vojáky americké armády a naprosto necvičenými, zato však ve vysokém počtu vyskytujícími se nepřáteli. První skupina funguje naprosto sladěně. Koordinovaný pohyb, nahlášení pozice, vyžádání si nových instrukcí, potvrzení příjmu, udělení rozkazů, další koordinovaný přesun na nové souřadnice, zaujmutí bojových pozic, akce! Je příjemné sledovat, že dokonce v tak jednoduché hře jako je právě popisovaný titul, se máte čemu přiučit.

1st Special Forces Operational Detachment - Delta (zkráceně Delta Force či Delta) je oficiální název elitní americké speciální vojenské jednotky. Hlavním úkolem Delty je působení proti terorismu, avšak jednotka je cvičená i pro plnění misí na osvobozování rukojmích, přepady, eliminaci skrytých nepřátelských sil. Jednotka byla založena 19. ledna 1977. U vzniku stál plukovník Charles Beckwith, proslulý příslušník U. S. Army Special Forces. Plukovník Beckwith se dostal do povědomí díky svým bojovým akcím ve Vietnamu. V červnu 1962 absolvoval roční stáž v anglickém Herefordu, domově SAS. Tento výcvik mu dal impuls k vytvoření stejné jednotky u U. S. Army.

Druhá skupina má navrch z hlediska množství, ale už ne kvality. Jejich jedinou strategií je obklíčit jednotku nepřátel a vytvořit palebnou přehradu, ze které není úniku. Pokud to není možné, použije hra strategii „RPG-ář na střeše“ nebo „džíp s kulometem na korbě v úzké uličce, která nejde obejít“. Tyto jednoduché triky dokážou vyrovnávat poměr sil, díky tomu se nebudete cítit příliš nadřazeně a budete si dávat pozor na každý podivně „klidný“ kout.

Naštěstí Delta Force: BHD nekopíruje stejnojmenný film od Ridleyho Scotta, jehož děj se točí kolem spadlých UH-60. Přestože tyto události mají ve hře svoje místo, jde zhruba o třetinu náplně. Ve zbytku budete muset plnit mise, které skutečně patřily do kompetence vojáků Delty v roce 1993. Faktem je, že nepůjde o těžkou dřinu. Máte-li například získat tajné dokumenty, buďte si jistí, že červený pulsující rámeček kolem hledaných papírů bude tak nepřehlédnutelný, že ho spatříte i z opačného konce mapy. Nehrozí, že budete bloudit a trýznit se otázkami, zda jste neměli na poslední křižovatce přece jenom zabočit jinam.

3. října 1993 se jednotky Rangers a Delta Force vydaly do Mogadiša, kde se ten den měla konat schůze Aididovy vlády, které se měli účastnit i dva nejvyšší Aididovi poradci a členové jeho milice. Jednotkám US Army se podařilo oba členy zajmout, ale dříve než se stačily stáhnout zpět na základnu, obklíčily je tisíce Somálců. Obklíčené jednotky musely čelit „celému městu“, než je přišla vyprostit z obklíčení 10. horská divize OSN. Akce byla teoreticky úspěšná - podařilo se zajmout klíčové osoby, ale 19 mrtvých Američanů, k tomu 2 sestřelené vrtulníky, přes sto raněných a potupné vláčení dvou mrtvých vojáků (kteří byli staženi z kůže a jako jediným padlým při této akci, se jim nedostalo řádnému pohřbu ve Státech) ulicemi Mogadiša bylo pro americkou vládu až moc. Prezident Clinton stáhl jednotky Delta Force a Rangers ze země dva týdny po akci, aniž by se jim podařilo odstranit Aidida. Síly OSN opustily Somálsko v roce 1995. Wikipedie - otevřená encyklopedie (cs)

Přestože je hra plná podobných zjednodušení, paradoxně je příliš nevnímáte. Black Hawk Down nejvíce ze všeho připomíná akční film, do jehož děje můžete zasahovat. Jde o jednu velkou nekončící bitvu. Nasedáte do Hammeru, ihned je vám svěřena obsluha kulometu. Vaše kolona pomalu vjíždí do úzkých ulic Mogadiša, když se na cestě objevuje několik protivníků připravených provést nějakou ohavnost (a většinou se jim to povede). Nasměrujete kulomet a příštích pár sekund slyšíte jeho zlostné vrčení spolu se záplavou hlasů vašich spolubojovníků, výkřiků Somálců, explozí čelního vozidla kolony a stále stejným urputným vrčením kulometu. Jakmile je nebezpečí zažehnáno, dostáváte rozkaz vyčistit oblast od nepřátel, jelikož další ztráty jsou neakceptovatelné.

Útočníci ustupují a jste nucení je pronásledovat do nejbližší vesnice - pokud se tímto slovem dá označit desítka chatrčí z dřevěných různobarevných desek. Občas zahlédnete ženy, které cosi pokřikují a občas po vás hodí kamenem. Civilní obyvatelstvo musíte chránit, a tak nezbývá než spolknout další sousto všudypřítomného prachu a opatrně pokračovat do nitra osídlení. Přitom nesmíte ponechat jediný roh neprověřeným, neboť případný povstalec v týlu nadělá z vás a vaší jednotky řešeto.

Další obraz - sedíte na místě kulometčíka v UH-60 a máte za úkol chránit projíždějící kolonu s humanitární pomocí. Pilot vám ukazuje nádhernou scenérii, do které neomaleně najíždějí džípy povstalců (i když těžko se vyznat, kdo je vlastně - povstalec, po vás totiž nestřílí jenom líný) a útočí na kolonu tvořenou převážně neozbrojenými nákladními automobily. Černý jestřáb se spouští, víří prach, viditelnost je výrazně zhoršená, zato vzdálenost pro střelbu je velmi příznivá. Tisknete spoušť M134 a na podlahu vrtulníku dopadají prázdné nábojnice. Šum, exploze, střelba, prach - akce.

Takových pasáží je ve hře víc. Po splnění jedné mise, následují další a další... Nemáte čas si vydechnout, a právě to je plusem této hry - 16 misí, u kterých se nenudíte. Bohužel nevýhodou svižného tempa je i to, že na dohrání Black Hawk Down potřebujete asi dvě odpoledne. Poté nezbývá, než sáhnout po datadisku Team Sabre, neboť pochybuji, že se někomu bude chtít do opakování základní verze, třebaže se nabízí možnost zkusit to na vyšší obtížnost.

Občas všichni potřebujeme něco nenáročného a zábavného. Ne vždy máme náladu na hry ve stylu Far Cry. Chceme si jednoduše zabojovat s jistotou budoucího vítězství za cenu jen malých či dokonce žádných psychických investic v podobě neuspokojení z pomalého postupu, častého „loadování“ pozic a příliš inteligentních a „tuhých“ nepřátel. Nahlíženo touto optikou je takřka filmový Delta Force: Black Hawk Down ideálním kandidátem.

Mohamed Farrah Aidid (* 15. prosince 1934 - 1. srpna 1996) - (somálsky: Maxamed Faarax Caydiid) byl kontroverzním samozvaným somálským vůdcem. Pocházel z klanu Habar Gedir, který patří do kmenu Hawiye. Často byl označován také jako „warlord“. Byl předsedou Somálského Shromáždění a později Somálské Národní Aliance. Byl jedním z cílů operace Restore Hope (Obnovená Naděje), vojenské operace OSN a USA, jejímž cílem bylo poskytnout Somálsku humanitární pomoc, porazit místní klany, zneškodnit jejich vůdce (tzv. „warlordy“) a obnovit pořádek v zemi. Operace však skončila neúspěchem a zemi i nadále sužovala občanská válka.

V roce 1995 se Aidid stal nakrátko samozvaným prezidentem Somálska. Přesto měl pod kontrolou jen okolí kolem města Mogadiša. Jeho vládu však Mezinárodní společenství nikdy neuznalo a Aidid byl v srpnu 1996 v Mogadišu zabit. Wikipedie - otevřená encyklopedie (cs)